Woda alkaliczna - co to jest i dlaczego warto ją pić
Woda to z pewnością najzdrowszy z napojów, które spożywasz na co dzień. W dodatku jest najlepszym źródłem nawodnienia. Przecież sami składamy się w 70% z wody, nic więc dziwnego, że potrzebujemy jej do prawidłowego funkcjonowania.
Ilość wody, którą powinniśmy wypijać dziennie różni się w zależności od wieku, aktywności fizycznej, indywidualnego zapotrzebowania, samego faktu, jaką wodę pijemy i jeszcze kilku innych czynników.
Uważa się, że 1.5 litra płynów to minimum, które powinieneś przyjmować dziennie. Im więcej z tego wynosić będzie woda, tym lepiej dla Ciebie i twojego organizmu. Wiele osób wybiera wodę z kranu. Nie ma w tym nic złego, ponieważ w wielu miejscach w Polsce "kranówka" nadaje się do spożycia. Inni jednak preferują wodę kupną, twierdząc, że zarówno jej smak, jak i jakość jest bardziej satysfakcjonująca. I w tym również nie ma nic złego.
Zanim sięgniesz jednak po butelkę wody ze sklepowej półki, zastanów się, dlaczego wybierasz właśnie ją. Nie kupuj na ślepo. Przeczytaj etykietę, sprawdź, czy woda jest źródlana, mineralna, .. czy może alkaliczna?
Obiła Ci się gdzieś, kiedyś o uszy nazwa "woda alkaliczna"?
Jeśli już o niej słyszałeś to czy wiesz, w jaki sposób powstaje i dla kogo jest wskazana, a komu wręcz przeciwnie, nie poleca się jej spożywania? Jeśli zaś jest to twoje pierwszy zetknięcie z tego rodzaju wodą, to tym bardziej poświęć parę minut na to, aby dowiedzieć się, czym jest.
Co to jest woda alkaliczna?
Niektórzy kojarzą wodę alkaliczną z roztworem zasadowym. I nie bez powodu. Jej główną cechą jest bowiem fakt, że ta woda mineralna posiadająca wyższe pH niż inne jej rodzaje.
Oznacza to, że w jej składzie znajduje się nieco więcej wodoru. Potencjał wodoru, znany jako pH mierzy się w wodzie pitnej w skali od 0 do 14. Woda może być roztworem kwaśnym, obojętnym lub zasadowym. Wartość wodoru poniżej 7 oznacza, że jest to woda kwaśna. Roztwór o współczynniku 7 jest obojętny, a roztwory powyżej 7.5 uważa się za zasadowe i to właśnie do nich należy woda alkaliczna.
Być może wiesz już, że woda ta ze względu na zawartość określonych składników świetnie radzi sobie w przypadku zakwaszenia organizmu.
Woda alkaliczna ma wielu zwolenników. Niektórzy uważają, że zapobiega ona pojawienia się niektórych poważnych chorób. Wśród nich znajduje się cukrzyca lub miażdżyca. Jeśli nie chcesz zachorować na nadciśnienie tętnicze lub osteoporozę, to picie właśnie wody alkalicznej będzie dobrym pomysłem.
Woda alkaliczna a zdrowie
Jeśli pojawiła się teza, że woda alkaliczna ma działanie odkwaszające, warto z początku zaznaczyć, jakie czynniki mogą spowodować zakwaszenie organizmu.
Są to, między innymi: ukochana przez większość kawa i herbata, ale również alkohol, słodycze, a nawet produkty mięsne.
Dla zatrzymania negatywnych skutków zakwaszenia organizmu należy pić przez pewien czas określone ilości wody leczniczej.
Ile i jak długo, chce się zapytać. Oczywiście zależy to od konkretnego przypadku, a każdy z nich jest indywidualny. Warto jednak przejść krótką kurację.
-
Po pierwsze, wodę alkaliczną trzeba pić rano, najlepiej jeszcze przed posiłkiem. To właśnie wtedy wchłanialność zawartych w niej składników jest najwyższa.
-
Po drugie, nie należy zaniedbywać picia wody o innych porach. Proces ten można kontynuować również w przeciągu całego dnia.
-
Po trzecie, nie pij wody alkalicznej w trakcie posiłku. W żołądku, do którego trafia pokarm znajduje się kwaśne środowisko, w którym woda zasadowa nie będzie czuła się najlepiej. Może to zaowocować problemami i bólami żołądka. Po czwarte, nie zapijaj tym rodzajem wody leków. Składniki odżywcze wody alkalicznej mogą osłabić działanie tabletek.
Zaleca się picie wody częściej, ale w mniejszych ilościach. Jest to korzystniejsze niż jednokrotnie wypicie całej butelki. Dobrze było by również pić wodę małymi łykami. Kurację taką należy prowadzić przez około 2 tygodnie. W razie potrzeby można ją powtórzyć.
Dla kogo woda alkaliczna?
Regularne spożywanie wody alkalicznej zwiększa metabolizm, jest więc ona rekomendowana w przypadku diety odchudzającej. Oprócz tego woda może okazać się dobrym lekarstwem na trawienie, gdyż usprawnia pracę układu pokarmowego. Reguluje równowagę gospodarki lipidowej w organizmie, wzmacnia włosy oraz paznokcie.
Pijąc wodę alkaliczną w odpowiednich dla twojego organizmu ilościach efekty będą widoczne gołym okiem, a twoje samopoczucie zauważalnie się polepszy i to nie bez powodu. Składniki mineralne zawarte w niej dodadzą Ci energii, zwiększysz również ogólną odporność organizmu.
Zwolennicy wody zasadowej są przekonani o tym, że niszczy ona komórki rakowe. W dodatku podobno lepiej radzi sobie z utlenianiem krwi, podobnie jak z poprawą układu krążenia.
Woda zasadowa może być ciekawą opcją także dla kobiet, dbających o kondycję swojej skóry. Roztwory o wysokim odczynie zasadowym zapobiegają wysuszeniu skóry, co jest częstym problemem u wielu kobiet. W dodatku podobno działają zbawiennie na zmarszczki.
Woda taka jest również świetnym lekiem na zaparcia. Nie bierz więc tabletek, wypij parę łyków wody, a z pewnością poczujesz ulgę. Istnieje także teoria, że woda alkaliczna może być pożyteczna dla osób, cierpiących na cukrzycę. Jej zadaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę. Niektórzy zwolennicy twierdzą również, że jest to doskonały lek na depresję, bóle głowy czy sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne.
Kto nie powinien pić wody alkalicznej?
Bez względu na ilość plusów, które posiada woda zasadowa, może być ona również zgubna. Wysoki poziom mineralizacji może wpłynąć negatywnie dla osób z określonymi zaburzeniami. I tak, z wody zrezygnować powinni Ci, którzy borykają się z wszelkimi zaburzeniami pracy nerek.
Regularne stosowanie takiej wody może doprowadzić bowiem do powstania kamieni w układzie moczowym. Jeśli zmagasz się z bez-kwasowością, daruj sobie wodę alkaliczną i skup się na jej źródlanej wersji. Woda jest niewskazana także dla dzieci poniżej 3 roku życia oraz osób starszych.
Woda zasadowa a trening
Alkalizacja pomaga w walce z zakwasami i regeneracją po-treningową. Podnosi próg mleczanowy, dzięki czemu mięśnie sprawniej się odbudowują, a sportowiec szybciej wraca do formy.
Jak wspomóc alkalizację? Oprócz spożywania surowych warzyw i owoców zadziała również picie roztworów o odczynie zasadowym, czyli, między innymi, wody alkalicznej.
Czy zawiera ona więcej składników odżywczych, niż inne rodzaje wody, jak mineralna czy źródlana? Raczej nie. Ilość minerałów i składników odżywczych może być taka sama. Jednak wysoki poziom wodoru powoduje, że składniki te są lepiej wchłaniane.
Nawodnienie podczas uprawiania sportu jest bardzo ważne i w związku z tym należy wprowadzić do diety odpowiednie ilości wody zasadowej. Nie tylko wchłania więcej mikroelementów, niż inne wody, zdecydowanie również lepiej niż one nawadnia.
Gdzie kupić?
Woda alkaliczna, podobnie jak każda inna dostępna jest w wersji butelkowej. Być może nie znajdziesz jej w każdym kiosku czy spożywczaku za rogiem, ale bez problemu kupisz ją też w naszym sklepie internetowym.
Na Podkarpaciu znajduje się bowiem źródło wody o wysokim pH - 9.2, z którego jest wydobywana. Woda ta zawiera wysoki procent takich składników, jak sód, potas, magnes, wapń i lit.
Woda alkaliczna w warunkach domowych
Nie musisz biec do sklepu ani czekać na kuriera, aby zaopatrzyć się w butelki wody zasadowej. Możesz ją równie dobrze wykonać sam, w domu. Wystarczy, że do szklanki zwykłej wody dodasz jedną ósmą łyżeczki sody oczyszczonej. Pamiętaj, aby powstałego napoju nie mieszać metalową łyżką. Użyj w tym celu przyboru, wykonanego z drewna lub plastiku.
Twoja woda alkaliczna nadaje się do spożycia zaraz po przygotowaniu napoju. Jeśli nie chcesz bawić się w mieszanie wody i sody oczyszczonej, są i inne sposoby na otrzymanie roztworu zasadowego. Na rynku dostępne są specjalne dzbanki z filtrem. Musisz się jednak liczyć z tym, że będzie to wydatek rzędu minimum kilkuset złotych. Takie dzbanki mogą kosztować nawet do kilku tysięcy.
Możesz kupić także sam odczyn zasadowy. Dostępne są one w aptece lub, chociażby, w internecie. Używając kropli, dokładnie przeczytaj ulotkę lub instrukcję, zawartą na opakowaniu. Zmieszaj je z wodą w podanych proporcjach, pamiętaj, aby nie przesadzić, bo nadmiar wodoru w organizmie może mieć tak samo zgubne skutki, jak jego niedobór.
Podsumowanie
Regularne picie wody powinno być codziennym nawykiem każdego. Nie ma znaczenia to, w jakim jesteś wieku, jaką pracę posiadasz, ilość aktywności fizycznej czy preferencje smakowe. Każdy, bez względu na to, jaki sposób życia prowadzi powinien dbać o odpowiednie nawodnienie.
Lecz będzie ono odpowiednie tylko pod warunkiem, gdy dostarczymy organizmowi potrzebną mu ilość zbawiennej wody oraz wtedy, gdy woda ta będzie odpowiednio dobrana.
Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze wody. Przeanalizuj swój styl życia, dolegliwości, które Ci dokuczają i problemy, które może rozwiązać woda alkaliczna, a następnie oceń, czy jest ona dla Ciebie, czy może wręcz przeciwnie. Noś butelkę z wodą zawsze przy sobie, nie ważne, gdzie jesteś. Popijaj ją małymi łykami, za to regularnie, za każdym razem, kiedy na nią spojrzysz.